Kaikki mitä sinun tarvitsee tietää ennen La Venostan viikonloppua

Kirjoittanut Leandro Lutz • 16.12.2023
La Venosta
Tänä viikonloppuna, 16. ja 17. joulukuuta, järjestetään La Venosta Criterium ja La Venosta ITT, jotka ovat jo kolmas ja neljäs tapahtuma. Ski Classics Kausi XV, Val Venostassa, Italiassa. Tässä ovat kaikki faktat, jotka sinun tulee tietää ennen viikonloppua.

Tänä viikonloppuna, 16. ja 17. joulukuuta, järjestetään La Venosta Criterium ja La Venosta ITT, jotka ovat jo kolmas ja neljäs tapahtuma. Ski Classics Kausi XV, Val Venostassa, Italiassa. Tässä ovat kaikki faktat, jotka sinun tulee tietää ennen viikonloppua.

Lauantaina, joulukuun 16. päivänä, Ski Classics Pro Tour jatkuu kauden XV kolmannella tapahtumalla, La Venosta Criteriumilla, 37 kilometrin pitkän matkan kilpailulla Val Venostassa, Italiassa.

La Venostan kriteeri

La Venosta Criterium on yhteislähtökilpailu, jossa ajetaan useita kierroksia ja klassinen tekniikka. Tämä upea kilpailu haastaa Pro Tour -laskijat maksimaalisesti vaativalla radalla korkealla viehättävässä Vallelunga-laaksossa. 

Reitti alkaa Melagosta, jossa hiihtäjät kiertävät lenkkejä 1 900 metriä merenpinnan yläpuolella sijaitsevan korkeimman kohdan – Melago Almin – ympäri, missä kilpailu myös päättyy. 

Melagossa on sprinttirastipiste 4.5 kilometrin matkalla ja kaksi nousurastipistettä 21 ja 29 kilometrin matkalla, joista pisteitä voi kerätä sprintti- ja kiipeilykilpailuista. 

Ratakartta ja profiili

Ski Classics La Venostan kriteerikartta


La Venostan kriteeri Ski Classics Pro Tour -tapahtuma 3

  • Päivämäärä: joulukuu 16, 2023
  • Matka: 37 km Perinteinen tekniikka
  • Paikka: Val Venosta, Italia
  • Aloitusaika: Naiset klo 8.15 CET/Miehet klo 10.30 CET
  • SC-sprinttien määrä: 1
    • Sprintti 1: 4.5 km 
  • SC-kiipeilyjen määrä: 2
    • Nousu 1: 21 km
    • Nousu 2: 29 km
  • Verkkosivu: La Venosta
  • SC Play: La Venostan kriteeri

La Venosta Criteriumin ohjelma, lähtölistat, ajanotto ja suoratoisto osoitteessa SC Play voidaan löytää TÄÄLTÄ ja TÄÄLTÄ

La Venosta ITT – henkilökohtainen aika-ajo

Jännitystä jatkaa sunnuntaina 17. joulukuuta kauden XV neljäs tapahtuma, La Venosta ITT – yksilöaikakilpailu.

Yksilöaika-ajo on jännittävä 10 kilometrin kilpailu aikaa vastaan, jossa osallistujat lähtevät yksilölähtöformaatissa ja pyrkivät saavuttamaan nopeimman ajan haastavalla mäkisellä radalla korkealla.

Ratakartta ja profiili

Ski Classics La Venosta ITT -kartta


La Venosta ITT– Ski Classics Pro Tour -tapahtuma 4

  • Päivämäärä: joulukuu 17, 2023
  • Matka: 10 km Perinteinen tekniikka
  • Paikka: Val Venosta, Italia
  • Aloitusaika: Naiset klo 8.15 CET/Miehet klo 10.30 CET
  • Verkkosivu: La Venosta
  • SC Play: La Venosta ITT

La Venosta ITT -ohjelma, lähtölistat, reaaliaikainen ajanotto ja suoratoisto osoitteessa SC Play voidaan löytää TÄÄLTÄ ja TÄÄLTÄ

Venostan laakso

Lähellä Sveitsin ja Itävallan rajoja sijaitseva Venostan laakso on tunnettu erinomaisista hiihtoladuistaan ​​ja suotuisista lumiolosuhteistaan, jotka jatkuvat jo joulukuussa. Tämä tarjoaa täydellisen tilaisuuden Pro Team -urheilijoille aloittaa kautensa varhaislumen kilpailuilla. 

Lisäksi vierailijat voivat tutustua viehättäviin naapurikaupunkeihin ja osallistua paikallisille sesonkimarkkinoille uppoutuen juhlatunnelmaan ennen lomaa. La Venostasta tulee viehättävä paikka joulumielen valloittamiseen. 

Liittyessään Ski Classics Kauden X aikana La Venosta on jatkuvasti tarjonnut henkeäsalpaavia maisemia ja kurkistuksen Etelä-Tirolin luonnon loistoon. Kausi XV lupaa yhtä lailla, sillä Criterium- ja ITT-tapahtumat esittelevät alueen upeita maisemia ja tarjoavat ikimuistoisia kokemuksia kaikille osallistujille. 

SKI CLASSICS FANTASY

SC Fantasy Liigan kausi XV on käynnissä. Liity mukaan jännittävään seikkailuun. Ski Classics oman hallinta Fantasy Joukkue. Voita palkintoja kauden aikana ja jahtaa Fantasy kauden XV mestarin titteli. 

Luo tili tai käytä sitä nyt ja määritä Fantasy Pro Team La Venosta -viikonloppuun. 

Miten Play

  1. Mene SC Fantasy kautta https://fantasy.skiclassics.com/
  2. Kirjaudu olemassa olevalla tililläsi Fantasy tili tai luo uusi.
  3. Lue läpi "MITEN PLAY" 
  4. Mene kohtaan ”Joukkueen valinta” ja aloita 40 000 euron käyttäminen. Fantasy dollaria. 
  5. Muista merkitä yksi urheilijoistasi joukkueen kapteeniksi!
  6. Valinnainen: Luo oma liigasi ja kutsu ystäväsi.
  7. Pidä hauskaa ja toivottavasti parasta Fantasy Joukkueenjohtaja voitti!
SC Fantasy Ski Classics


KAIKKI TV-KANAVAT KAUSI XV

La Venostan viikonloppu on aivan nurkan takana. Tässä on yleiskatsaus siitä, missä voit katsoa Ski Classics tällä kaudella.

  • SVT:lle - Ruotsi
  • NRK / EH (Bad Gastein ja 3 Zinnen Ski Marathon) - Norja
  • Tšekin televisio - Tšekin tasavalta
  • TVP – Puola
  • Warner Bros Discovery - Suomi
  • RTTR Italia
  • Servus TV – Itävalta, Saksa, Sveitsi
  • BeIN Urheilu – Australia, Kanada, Turkki, Yhdysvallat
  • SC PLAY – kaikki maat (englanninkielinen kommentti)

Kausi XV Ski Classics Pro Tour koostuu 15 tapahtumasta 11 tapahtumaviikonloppuna kuudessa eri maassa. 

Ski Classics Pro Tour -kausi XV (2023/2024)

  • Tapahtuma 1: 9. joulukuuta 2023 – Bad Gastein PTT, Itävalta, 13 km
  • Tapahtuma 2: 10. joulukuuta 2023 – Bad Gastein Criterium, Itävalta, 36 km
  • Tapahtuma 3: 16. joulukuuta 2023 - La Venosta Criterium, Italia, 37 km 
  • Tapahtuma 4: 17. joulukuuta 2023 – La Venosta ITT, Italia, 10 km
  • Tapahtuma 5: 13. tammikuuta 2024 – 3 Zinnen Ski Marathon, Italia, 62 km
  • Tapahtuma 6: 20. tammikuuta 2024 – Engadin La Diagonela, Sveitsi, 56 km
  • Tapahtuma 7: 28. tammikuuta 2024 – Marcialonga, Italia, 70 km
  • Tapahtuma 8: 11. helmikuuta 2024 – Jizerská50, Tšekki, 50 km
  • Tapahtuma 9: 17. helmikuuta 2024 – Grönklitt Classic, Ruotsi, 60 km
  • Tapahtuma 10: 18. helmikuuta 2024 – Grönklitt ITT, Ruotsi, 13 km
  • Tapahtuma 11: 3. maaliskuuta 2024 – Vasaloppet, Ruotsi, 90 km
  • Tapahtuma 12: 16. maaliskuuta 2024 – Birkebeinerrennet, Norja, 54 km
  • Tapahtuma 13: 6. huhtikuuta 2024 – Reistadløpet, Norja, 50 km
  • Tapahtuma 14: 7. huhtikuuta 2024 – Huippukokous 2 Senja, Norja, 60 km
  • Tapahtuma 15: 13. huhtikuuta 2024 – Ski Classics Grand Finale – Janteloppet, Norja, 100 km

Lisätietoja Ski Classics Pro Tour löytyy osoitteesta skiclassics.com

ProXCskiing.comin jäsenenä saat täyden pääsyn kaikkeen sivuston sisältöön ja live-suoratoistoon Ski Classics Pro Tour -tapahtumista englanninkielisillä selostuksilla.

Kun liityt yhteen maailman johtavista maastohiihtoyhteisöistä, saat monia ainutlaatuisia tarjouksia ympäri vuoden. 

Banner La Venosta Ski Classics

Rekisteröidy TÄÄLTÄ jäsenenä

Näytä jakamispainikkeet

Tilaa uutiskirjeemme

Luetuimmat

  • 1

    ProXCskiing.com Trollhättan Action Week -tapahtumassa

    Kirjoittanut Leandro Lutz
    23.08.2022
  • Vilkkua
    1

    Kaikki mitä sinun tarvitsee tietää ennen Blink Festival 2026 -tapahtumaa

    ProXCskiing.com
    03.08.2026
  • Astrid Øyre Slind
    1

    Øyre Slind ja Musgrave hallitsevat Lysebotn Opp double poling 2026

    Kirjoittanut Leandro Lutz
    05.08.2026
  • 20.01.2023, Zuoz Sveitsi (SUI): Chris Andre Jespersen (NOR), Astrid Oyre Slind (NOR), (v) - Ski Classics La Diagonela, Zuoz (SUI).
    1

    Valmentaja jättää Team Aker Dæhlien

    Kirjoittanut Ingeborg Scheve
    11.05.2026
  • Vaasaloppetin
    1

    Katso Vasaloppet tänään suorana lähetyksenä SC Play klo 9.55 CET alkaen

    Kirjoittanut Leandro Lutz
    01.03.2026

Lisää artikkeleita

  • Emilie Ruud Lia ja Valter Gerle Blomberg voittivat Madonan rullahiihdon nuorten MM-kisojen yhteislähdöt

    Rullahiihdon nuorten MM-kisat päättyivät sunnuntaina Madonassa, Latviassa, naisten ja miesten 15 kilometrin yhteislähtöihin vapaalla hiihtotavalla.
    Proxcskiing.com
    06.09.2026
  • Luo oma henkilökohtainen harjoitussuunnitelmasi – Osa 2: Näin harjoittelet, kun sinulla on enemmän aikaa

    kirjoittanut ADÉLA ROČÁRKOVÁ/Leandro Lutz
    06.09.2026
  • Emanuele Becchis ja Linda Kaparkaleja voittivat Madonan rullahiihdon MM-sprintit 

    Proxcskiing.com
    05.09.2026
  • Emilie Ruud Lia ja Bruno Bilans voittivat Madonan rullahiihdon nuorten MM-sprintit 

    Proxcskiing.com
    05.09.2026
  • Lauri Mannila ja Johanna Hagström voittivat Värnamorullen 2026 -kilpailun 

    ProXCskiing.com
    05.09.2026